dnes je Piatok - 24. máj 2024 - Ela | zajtra Urban

frenky.sk - homepage of Michal Frank

 

Hlasatel č. 2/2014 + flexi Zeměžluč/Gride

Na druhé vydanie fanzinu (no, fanzinu, skôr profi knižky) Hlasatel som sa tešil. A keď už som tu na stránku dal recenziu jeho premiérového vydania, tu je aj dvojka.

Kým pri prvom CD bolo priložené uchádzajúce CD kapely Ucházím, teraz to je niečo špeciálne. Flexi EP platňa skupín Gride a Zeměžluč.

Skalní asi vedia, čo je flexi, ale my, kultúrni ignoranti sme to len tušili. Pamätáme sa na ruský (presnejšie sovietsky) časopis Vesjolyje kartinky, ktorý bol za komunizmu úzkym profilom. Najmä preto, že obsahoval takú modrú, ohybnú akoby plastovú platňu. No a to je flexi. (Alebo žeby to bol Ogoňok? Ten, ak si pamätám prílohu nemal...) Len tu je platňa biela, nie modrá.

Aj interpretov Papagáj vybral dobrých. Zeměžluč je klasický punk (my, kultúrni ignoranti poznáme len debut Fajn, bezva, príma, ktorý nepatril v tej dobe k tým úplne najlepším na scéne, ale počúvať sa dal) a 2 songy na flexi sú výborné. Gride je (oveľa) tvrdší, ale celkom to môžem. N koncerte Napalm Death som si kúpil ich kazetu (áno, aj také ešte sú) Možnost volby a hlavne neskôr vinylové ípíčko s fenomenálnym coverom Psích vojákov.

Toľko k flexi. Platňa aj dizajn časopisu, ktorý jmá jeho tvar. Radšej mám menší formát (A5), ale chápem, rešpektujem...

Samotný obsah bol v pohode tiež, ale oproti jedničke progres necítiť. Skôr naopak. Mám aj novú Hlubokú orbu, ktorá má dlhodobo vysokú kvalitu a určuje štandardy, no je úzkoprofilovo ladená. A všetky ostatné fanziny majú akoby rovnaký obsah. Crust, d-beat, HC, SYIH... A Hlasatel je od Orby pomaly nerozoznateľný.

Pričom v jednotke sa líšil väčšími dávkami punku (aj 77 a inch melodík). No ako píše Papagáj, „je to jen punkový časák“. A je to v poriadku. Recenzie (isto zámerne) vynechané, čo až tak nevadí, hoci tie si čítam rád. Rozhovory/reporty ok, aj téma o vinylových DIY labeloch super. Avizovaný najrozsiahlejší materiál o Dead Kennedys je síce fajn, akurát že končí prvou kapitolou, takže zvyšok (jeho časť) zasa o rok. Ale inak fajn, Hlasatel som prečítal od A do Z. A to má 228 strán.

Takže spokojnosť. Tentoraz však hlavne pre flexi. Teším sa na flexi č.2 (v Hlasateli č.3).

Pre porovnanie, recenzia jednotky: http://www.frenky.sk/clanok/736/hlasatel_c-_1-2011.html
Web: http://www.phr.cz
Na Slovensku zrejme zoženiete na http://www.punkgen.sk
...aj u Hiraxa: http://www.hiraxshop.sk/tlacoviny/casopisy/shop-74591/hlasatel

 
10.9.2014 | Pridal: Michal Frank | Recenzie | čítané: 4585 krát | Zdieľať |  
Strecha
Michal Frank
Michal Frank facebook

© Copyright 2000 - 2010 Michal Frank
Design & engine by Vádium s.r.o. 2010 | powered by Tesmur:CMS