Tomáš Kejla: Snooker má budúcnosť
V Bratislave sa konal kemp pre talentovaných najmladších hráčov z celého Slovenska. Viedol ho Tomáš Kejla, známy komentátor z Eurosportu, popredný tréner a bývalý český reprezentant.
Tomáš Kejla
Kemp sa uskutočnil sa cez víkend (23. - 24. 11. 2013) na pôde Elite Snooker & Billiard Clubu v Bratislave. “Juniorská Akademie Tomáše Kejly” funguje už päť rokov a vďaka Slovenskému biliardovému zväzu a ministerstvu školstva sa mohol uskutočniť aj tento kemp, na ktorom nechýbal syn Miško s bratrancom Maťkom Oriňákom.
A bol to dobrý dôvod na rozhovor s Tomášom Kejlom, ktorý uvádzam nižšie. Vďaka patrí Adamovi Horáčkovi z bratislavského klubu, ktorý nás pozval na tento dvojdňový intenzívny kemp, na ktorom sa legendárny T. Kejla venoval hráčom individuálne i skupinovo.
Podrobnosti o kempe sú na stránke snooker.sk:
http://snooker.sk/clanok/najmladsich-snookristov-trenoval-tomas-kejla.html
Tiež som mu venoval veľký článok v Korzári:
http://presov.korzar.sme.sk/c/7020608/deti-na-vychode-objavili-novy-konicek-snooker.html
Krátky článok priniesol aj Prešovský večerník (2. 12.).
No a tu je ten sľúbený rozhovor:
Tomáš Kejla hovorí... .
...o kempe:
„Som milo prekvapený, ako sú títo chlapci i jedna dievčina, schopní. Verím, že slovenský snooker má v týchto chlapcoch a dievčatách veľkú budúcnosť. S deťmi pracujem veľmi rád a práve preto, že sa chcú učiť a učia sa veľmi rýchle. Vidieť na nich, ako ich to baví, ako si hrajú, ako zlepšujú. Je to paráda.“
...o trénovaní detí
„V Prahe trénujem šesť detí. Nie na báze kempu, ale dlhodobo. Majú tréningové programy, ktoré si robia sami, ale spolu ich raz týždenne upravujeme. Z tých detí rastú talenty. Trebárs Aleš Herout, dá sa povedať najväčšia hviezda, v dvanástich rokoch nielenže bol označený za Staro of the Future v Európe, ale aj v Čechách vyhráva turnaje s dospelými.“
...o komentovaní
„Ku komentovaniu som sa dostal tak, že už sa podarilo na zväze rozbehnúť oficiálnu súťaž, a Eurosport práve začal (pred 10 rokmi - pozn. red.) vysielať snooker po česky. Hľadali niekoho, kto by sa na to dal, odborníka, ktorý hovorí česky a oslovili zväz. Zväz povedal, či by som to nešiel vyskúšať, tak som to skúsil.“
...o trénerstve
„V prvom rade som komentátor, v druhom som tréner. Aktívne už nehrávam, chodievam si ťuknúť. Na turnaje už nechodím. Eurosport má toľko prenosov, že ak s podarí, že mám voľný víkend, tak ho radšej strávim s deťmi. Musel som si vybrať. Mám dvoch chlapcov vo veku 10 a 5 rokov, a nechce sa mi premeškať dobu, keď toho otca a mamu najviac potrebujú.“
...o synoch
„Majú doma malý stôl, čo sa dá kúpiť v supermarkete. Radi by sa tomu venovali, ale som zástancom toho, aj keď to vyznie kacírsky, že začať by mali s kolektívnymi športmi, aby sa dokázali presadiť a prebíjať v kolektíve, a so športom jednotlivcov začať neskôr. Honzík by už mohol začať... Zatiaľ to skúšal na kempe, ktorý robím v lete.“
...o hráčskej kariére
„Chvíľku, asi tri mesiace, som bol i českou jedničkou, pred dvomi rokmi, keď som skončil s hraním, som bol tretí, alebo štvrtý, ale faktom je, že tú poslednú sezónu som ani nedohral. Nebol som na majstrovstvách republiky, ktoré sú najviac bodované. Máme vak dvojročný rebríček, tak ešte trištvrte roku po skončení som bol šestnástke.“
...o hviezdach
„Poznáme sa z turnajov i z exhibícií, ktoré sme organizovali. Krásne na tom je, že veľká väčšina týchto top hráčov, ktorých poznám, sú normálni chlapci, normálni ľudia. A nie ste hanblivý a prídete za nimi, že ste ich fanúšik, neodvrátia sa od vás a začnú sa s vami baviť. Nadviazanie kontaktu je jednoduché. Len sa netreba báť, že sú to nejaké hviezdy.“
...o O´Sullivanovi
„Na to (problémy, ktoré opisuje v autobiografii - pozn. red.) som sa ho nikdy nepýtal, nehovoril som s ním. Čítal som, že mal traumy z toho, že otec, na ktorého bol fixovaný, bol zavretý. Na to som sa ho nepýtal, on sám s tým nikdy nezačal. Neviem, aké to má teraz, keď sa otec vrátil... To je práve to, že Ronnie je obrovský talent, obrovská hviezda, ale je človek, ktorý má niekde od boha dané a inde mu bolo zobrané. Je to chlapec, ktorý sa zastavil v 15 - 16 rokoch, čo sa týka nejakého sociálneho vnímania a teraz je mu 40. On od 15 do 40 žije len snookrom. Možno sa trápil, veď je to napísané v tej knihe (bol na drogách, na prosacu), mal psychické problémy... Faktom je, že nemá veľa kamarátov medzi hráčmi. Tak to skrátka je.“
...o favoritoch
„Herne to je určite Shaun Murphy. Jeho hra je excelentná, ukážka špičkovej techniky. A keď si človek nájde na nete jeho video - on hral nejaký turnaj pot black v 12 - 13 rokoch, ktorý je natočený - tak keď sa naň pozrie a vidí Murphyho teraz, je to úplne to isté. Akurát ten chlapec zostarol. Techniku má stále excelentnú. Barry Hawkins hrá nádhrene. Neil Robertson hrá skvele. Tých hráčov je spústa, ja obdivujem každého jednotlivo, pretože každý má niečo svoje. Kto si pozrie snooker naživo, nielen v telke, a vidí tie malé gule a ako ťažké je ich zahrať - a oni sú schopní takto hrať. Viem si predstaviť, koľko driny ich to stálo. Pretože je to od 7, 8 rokov x hodín na stole. Žiadni kamaráti, vybrali si to... a došli takto ďaleko. To je fantázia.“
...o budúcnosti snookru u nás
„Myslím, že ten Eurosport robí veľmi veľa. Je to aj vidieť. I tu na Slovensku vznikajú nové herne, prichádzajú noví hráči, čoho dôkazom je aj tento kemp, kde sú decká, ktoré začínajú a prišli k tomu vďaka televízii. Povedomie o tom je. Stačí počúvať ľudí v meste. Keď je veľký turnaj, by bol zázrak, keby nenarazil na niekoho, kto o snookri niečo vie. V Čechách, keď bol najväčší boom sledovanosti snookru, sa chodili dokonca pozerať na tréningy českých hráčov. Problémom snookru je jeho zložitosť. Ľudia si o stole povedia, ježišmaria, ten je veľký... V telke to vyzerá menšie a jednoduchšie. Dokonca aj v Anglicku mali jeden čas problém s tým, že hráči začali prechádzať na americký pool, ktorý je jednoduchší. Snooker - tam sa treba sústrediť na hru, inak to nejde.“
...o perspektíve
„Verím, že to pôjde a pribudnú hráči. Je to zviazané s tým, ako prídu úspechy. A tie prídu. Predtým tu snooker nebol, takže tu neboli hráči, ktorí mali šancu 15 - 20 rokov trénovať. No tí mladí, ktorí začínajú teraz, budú za desať rokov jazdiť na majstrovstvá Európy, sveta, na zahraničné turnaje a tým sa nabalia tí noví hráči: Hele, keď to dokázal Pepík, ja to dokážem tiež. Ide to. Zatiaľ sa žije v tom, že na O´Sullivana aj tak nikdy nebudem mať, ale pribúdajú noví ľudia...“
...o popularite
„Áno, zavše ma ľudia spoznávajú. Podľa tváre nie, ale keď sa ozvem, tak áno.“
...o drile a zábave
„Drilovať sa musí. To stopercentne. Ale musí ich to baviť. Musia to chcieť, musia to zobrať za svoje, čo je v každom športe jednotlivcov. Musia chcieť niečo dokázať. Ak nad ním bude stáť tréner či otec a kričať naňho, že toto musíš hrať, tak z toho chlapca či dievčaťa nikdy nič nebude. No pokiaľ on sám to bude chcieť robiť, tak to pôjde dopredu. Talent mu pomôže rýchlejšie sa dosať dopredu, ale nespraví to, že naraz bude hrať fantasticky. Tie mozole na rukách musia byť.“
...o začiatkoch
„Začínal som pred revolúciou s karambolom. Pochádzam od Rakovníka, tam bol karambolový stôl. Skúšal som ho hrať vo voľnom čase. Potom som prišiel študovať do Prahy, kde už mali poolové stoly. Hovorili sme si, že to by sme mohli skúsiť hrať aj súťažne. Začal tam vznikať klub, len nemali nikoho, kto by sa oň postaral. Mal som, aj s kamarátom, tú drzosť, že sme zašli za majiteľom a povedali mu, že ak chce, tak mu s tým pomôžeme. Bol nadšený, tak sme mu to pomáhali rozbehnúť a on odniekiaľ priviezol stôl na snooker. Nikto nevedel načo to je, v televízii to ešte nebolo. Zháňali sme pravidlá kdekade, v Čechách ani žiadni tréneri neboli. Preto som si objednával knihy z Ameriky o poole, neskôr o snookri. Postupne sme rozbehli malú súťaž, najprv neoficiálnu, potom oficiálnu...“