dnes je Utorok - 23. júl 2024 - Oľga | zajtra Vladimír

frenky.sk - homepage of Michal Frank

 

20 rokov Strechy: Povedali, napísali... IV.

Posledná várka rôznych článkov, ohlasov, reportáží či rozhovorov týkajúcich sa skupiny Strecha. Čo si o nej myslí Martin Migaš z Pehy? Ako to bolo s krstom albumu? Prečo sa omeškal comeback?

Tu sú odpovede na tieto otázky. Ak objavíte ďalšie zaujímavé materiály o Streche, sem s nimi (strecha@ori.sk).

Prešovská kapela STRECHA vznikla v roku 1991 a fungovala v rôznych zostavách do roku 1996 . Formácia odohrala niekoľko koncertov , prevažne na východnom Slovensku , úspešne však hrala aj na Morave V roku 1994 vyšlo demo Všetko je zelené , skupina sa objavila na siedmich demokompiláciách a nahrala niekoľko demonahrávok . Pompézny návrat kapely na pódiá sa uskutočnil v marci 1999 na Rockovej lige a comeback na hudobnú scénu je avízovaný od mája 2001.

Lamo v booklete k Punk Rock Made In Slovakia vol. 2, celý text na: http://goodcharlotte-naj.blog.cz/0810/sk-punk-2

-

Vynikajúca reportáž z nepodareného koncertu v SNV:

Bez okolkov môžem povedať za všetkých zúčastnených: “Ďakujeme kapelám stoiČOstoi a Strecha za skvelý večer!”. Príjemný, hudbou nadupaný večer ...

http://www.tvojzvuk.sk/reportaz/saturday-pogo

-

Muzika komunika

STRECHA (roof) - melodic punk band from east part of Slovakia. They started in 1991. First line-up were:P. Kernaševič (drumms) and M. Kolozsy (guitar, vocal). Later Dano Pavelka (bass) join the band. First gig they played in 31.5. 1991 in elementary school in Prešov. After 3 years they made demo "Všetko je zelené" (Everything is green).

http://muzika-komunika.blogspot.com/2009/12/strecha-vsetko-je-zelene-1994.html

-

Strecha je už dospelá

Po dlhých rokoch čakania sa vrátila na pódiá. Vydala cédečko Irónia, obsahujúce piesne z rôznych období kapely. Dnes už dospelá, vyše osemnásťročná skupina Strecha patrí k priekopníkom punku v Prešove.

PREŠOV. Strecha sa na hudobnej scéne pohybovala hlavne v prvej polovici deväťdesiatych rokov. Potom už hrávala skôr sporadicky. Kapelu založili vtedajší čerství tínedžeri ešte na základnej škole, dnes už majú po tridsiatke

Čítajte viac: http://korzar.sme.sk/c/5270881/strecha-je-uz-dospela.html#ixzz1dfvTkBFa

-

Strecha: Po dlhom čakaní konečne oficiálny album + krst

Prešovská dá sa hrdo povedať legenda punk-rocku a alternatívy Strecha vydala po dlhých rokoch konečne album s profesionálnym zvukom (štúdio perina) s názvom Irónia. Od roku 1991, čiže dátumu kedy strecha zahrala prvý krát pred ľuďmi bolo ozaj na čase. CD obsahuje klasických 13 songov, ktoré Prešovčania iste budú poznať z predošlých nahrávok...
Viac: http://uclassic.blogspot.com/2009/09/strecha-po-dlhom-cakani-konecne-ofik.html

-

Punk žije, legendy oslávili okrúhle narodeniny

Publikum nabudila už predkapela, domáca Strecha. Ani v tomto prípade nejde o nejakých nováčikov. Veď dva dni po koncerte dosiahla Strecha pomyselnú plnoletosť. So Zónu a Slobodkou si však naposledy zahrala pred vyše 15 rokmi.

Po úspešnom štarte prišiel na rad prvý z vrcholov večera...

Čítajte viac: http://korzar.sme.sk/c/4868111/punk-zije-legendy-oslavili-okruhle-narodeniny.html#ixzz1dldLh93b

-

Reportáž M. Danka:

Svojou prítomnosťou ho poctili až tri slovenské legendy tohto žánru, jedna prešovská a dve bratislavské. Avizovaný začiatok o 20.00 sa posunul tesne pred hodinu deviatu, kedy začala publikum oslovovať domáca kapela Strecha. Až pri písaní článku som sa dozvedel, že skupina vznikla v roku 1991 a o tri roky neskôr sa prezentovala demo-albumom “Všetko je zelené“, ktorý sa zároveň stal na dlhý čas i jej labuťou piesňou. Hudobníci sa dali znovu dokopy okolo roku 1999 a z ich počínania vzišiel ešte živák “Live in Plastik” a kompilácia raritných skladieb z obdobia rokov 1991 – 1994. Na piatkovom vystúpení sa predstavili v “creamovskom” trojčlennom zložení, hoci počas neho väčšina prítomných popíjala pivo alebo nadväzovala známosti v bare. Pogujúci a sledujúci diváci však určite sklamaní neboli...

Celý text: http://www.musicone.sk/slobodna-europa-a-zona-a-v-presove/

-

Reportáž z krstu Irónie na Metalíriu:

Prešov sa v sobotu otriasal punkovou tancovačkou. A nie hocijakou. Svoj nový album krstila, dnes už legenda slovenského punku, prešovská kapela Strecha. Kapela vznikla už v roku 1991, no vydali iba jedno demo (Všetko je zelené), ktoré vyšlo po troch rokoch existencie. Napriek tomu sa nezabudnuteľne vryli do pamäte punkových priaznivcov, a to vďaka svojej koncertnej činnosti. V roku 1996 sa kapela rozpadla, no v priebehu ďalších rokov sa uskutočnilo niekoľko jednorázových znovuobnovení. Až rok 2008 priniesol správu o definitívnom comebacku. Pri tejto príležitosti tak kapela konečne nahrala v štúdiu Perina prvé komplexné CD s názvom Irónia. Bolo naň vybraných trinásť skladieb, ktoré sú prierezom tvorby kapely od jej vzniku až po súčasnosť...

Celý text a foto: http://www.metalirium.com/?id=1254056179

-

O comebacku z r. 2002:
http://punkrock.szm.com/Strecha.html

-

Na punkovom výbere zastúpená aj Strecha

Na nedávnej výberovke Punk Rock Made In Slovakia Vol. II, ktorú vydal Universal Music, sa objavila aj kedysi známa prešovská punková kapela Strecha a jej skladba Všetko je zelené. Táto skladba vznikla ešte v roku 1992 a Strecha ju natočila v januári 1994 na rovnomenné demo.
Na nedávnej výberovke Punk Rock Made In Slovakia Vol. II, ktorú vydal Universal Music, sa objavila aj kedysi známa prešovská punková kapela Strecha a jej skladba Všetko je zelené. Táto skladba vznikla ešte v roku 1992 a Strecha ju natočila v januári 1994 na rovnomenné demo.
V rovnakej verzii sa objavila po takmer desiatich rokoch aj na spomínanom výberovom CD Universalu, pričom ide o vôbec prvý oficiálny nosič Strechy. Okrem tejto kapely sa na kompilácii nachádzajú aj formácie ako Zóna A, Ex Tip, Paradox, Tlak, Dimenzia X, Eva Braun, Tri groše, So Sad Butterfly, Márna snaha, P. B. O. , Container, Sitňan, či Šibenica.
V booklete cédečka Punk Rock Made In Slovakia Vol. II je uvedené, že Strecha hlási svoj návrat na hudobnú scénu. Je to však asi zložitejšie...
V roku 1999 sa tejto formácii podaril úspešný comebackový koncert v rámci prešovskej Rockovej ligy. Odvtedy však vystúpila už len raz. Gitarista a spevák skupiny Marián Kolozsy, ktorý v súčasnosti nahráva v štúdiu niekoľko skladieb s kapelou Gagas, prezradil len toľko, že návrat Strechy je „otvorenou záležitosťou“.
Súčasnú Strechu totiž tvorí len on sám, keďže druhý líder a zakladajúci člen, bubeník Pavel Kernaševič je momentálne v Austrálii a bývalí spoluhráči sa vydali svojou cestou.
Prostredníctvom e-mailu sme preto oslovili priamo Pavla Kernaševiča. Prvá otázka nemohla smerovať na nič iné, než na ešte stále čerstvé cédečko Punk Rock Made In Slovakia Vol. II. „Áno, viem o tom, že tá kompilačka vyšla. Dostalo sa to cez starých fanúšikov až ku mne do Austrálie. Je to super, potešilo ma to a verím, že na slovenskej scéne Strecha bude mať ešte čo povedať, “ optimisticky nám napísal Pavel.
Aj keď je, ako sme spomenuli, na CD avizovaný návrat Strechy, bubeník a zakladajúci člen je v zahraničí. Ako to s ním teda bude pri prípadnom comebacku kapely?
„V dohľadnom čase, kým nebudeme viac slávny a bohatý ako prešovský interpret Ivan Tásler a jeho I. M. T. Smile sa na Slovensko nechystám vrátiť, “ znela odpoveď.
Takže čo s tým?
Celý článok na: http://www.presov.sk/portal/?c=12&id=665

-

O jednej zabudnutej (neautorizovanej) kompilácii: http://www.mp3hits.cz/punk-rock-made-in-cssr-t32172.html

-

Jeden diskusný príspevok: „ja skôr preferujem klasický punk rock, ako ten punk 77, čo hrá zóna alebo strecha...inak, ak nepoznáte, odporúčam všetkým www.bandzone.cz/zocivoci skvelá nitrianska kapela, typu inekafe ale dospelejšie songy S Tebou a Idem Dalej sú skvelé“

Zdroj: http://www.offspring.com/community/showthread.php?t=40431&page=23

-

O slovenskom punku:
http://www.comp-press-data.hu/Portal/Archives/LUNO/2008/Ln15/l07.pdf

-

O hymne Tatrana:
http://pis.sk/clanok/9278/strecha_urobila_hymnu_tatrana.html

-

A špecialitka, výrok Martina Migaša (Peha) o Streche:

„A Strecha bola tiež vážna kapela. Na začiatu normálne bola jedna z naj mojich kapiel v Prešove. (Hej?) Fakt. Jednoznačne. Maťo jak vošiel do tej tridsaťtrojky aj s frajerkou, tak sa všetko odstúpilo. Oni si sadli, ty kokos, v tých vybíjaných koženkách, v ktorých vážili o dvadsať kíl viac ako mali, zábavní boli. Naozajstní boli. Aj hudba. Však som bol na 2-3 koncertoch...“

Tu je link na peháčov: http://www.frenky.sk/clanok/709/topfoto-navrat_kapely_peha.html

URL: http://www.projects.ori.sk/strecha/
http://bandzone.cz/strecha
http://www.facebook.com/pages/Strecha/86757014987

 
25.11.2011 | Pridal: Michal Frank | Iné | čítané: 5775 krát | Zdieľať |  
Strecha
Michal Frank
Michal Frank facebook

© Copyright 2000 - 2010 Michal Frank
Design & engine by Vádium s.r.o. 2010 | powered by Tesmur:CMS