dnes je Štvrtok - 18. apríl 2024 - Valér | zajtra Jela

frenky.sk - homepage of Michal Frank

 

Šarišská nátierka – alko-agro-punk-HC

Šarišská nátierka. Pôvodne sa mala volať Squela Róza a založil ju Marián „Kajsi“ Krajňák s Mariánom „Maťom“ Kolozsym. Vykľula sa z nej svojrázna a v rámci undregroundu svojrázna kapela, s ktorou som sa tiež trochu „zamotal“. Pred koncertmi s mottom „Šarišská nátierka - päť rokov po záruke“ sme sa porozprávali. Celý rozhovor je tu.

Šarišská nátierka
Šarišská nátierka
Odpovedali Maťo (M), Kajsi (K), Miro Čuba alias Čubrica (Č), chýbal len Rastislav „Jerry“ Fertáľ.

Šarišská nátierka to mala celkom dobre našliapnuté. Vydala cédečko, koncertovala v Čechách, Holandsku i na Slovensku, potom sa však členovia Šarišskej nátierky rozutekali do sveta a o kapele nebolo počuť. Kedy hrala naposledy?

M: „Nespomínam si.“
Č: „Keď si dobre pamätám, tak Medzilaborce, alebo Miková.“
K: „V tej dobe sme všetci pili, takže nikto si na to nepamätá.
Ako vidno, neskončilo to, pokračuje ďalej.“

Nátierka sa nikdy nerozpadla, ale cesty jej členov sa rozišli.

Č: „Určite sme sa nerozpradli“ .
K: „Politická situácia na Slovensku nás prinútila stade odísť, lebo treba žiť.“
C: „Cítili sme sa mladí, poniektorí sa aj cítime, takže skúšame, cestujem, riešime veci, ale nebol žiaden umelecký rozkol.“
M: „Chlapci do sveta. Jerry do Francúzska, Kajsi do Prahy a Čubrica do Škótska. Čiže som tu z nátierky zostal sám. Obnovil som Strechu, natočili cédečko, teraz si dávame jednorazový comeback.“
K: „Ja som vypadol z muziky. Ako som vravel, politická situácia ma donútila odísť a päť rokov som musel pracovať na tom, aby som si kúpil nový aparát a teraz by som to chcel rozbaliť.“

Bude teda aj niečo viac, než jednorazové koncerty v Prešove a vo Svidníku?

M: „Vážne nad tým uvažujeme. Zatiaľ to však nechávame otvorené.“
K: „Pokiaľ bude bubeník, aj by niečo bolo, ale nátierka bez Mirka, teda s novým bubeníkom, nebude.“
Č: „Normálne emocionálny nátlak na mňa vytvárajú spuluhráči.“

Čubrica o návrate uvažuje. Zatiaľ má však pracovné i hudobné povinnosti na britských ostrovoch. Vonku sa uchytil. S kapelou XMRV prešiel celú Európu, teraz začal hrávať so zavedenou formáciou Desolation Yes. „Oni už natočili jeden album, celkom sa rozbehli, mali ponuky od veľkých vydavateľstiev, ale členovia skupiny s poženili, pohádali sa na peniazoch, takže kapela sa viac-menej rozpadla. Hľadali nových členov, ja s nimi hrám asi pol roka. Teraz nahrávame nový album, “ povedal.

Na spomínaných koncertoch odznelo kompletne celé CD A i už plus jedna úplná novinka. Pred koncertom chlapci opisovali chystaný repertoár takto:

K: „My to nikdy neskúšame, my to proste vieme.“
Č: „Repertoár bude starý známy, plus nejaké prekvapenie. Nenechávame to na ľahkú váhu, skúška preto bude. Chceme zachovať tendenciu kvalitných koncertov, ktoré povedzme neboli pre ortodoxné punkové či hardcoreové publikum, ale určite pobavili ľudí s otvoreným zmyslom pre hudbu.“

Šarišská nátierka má svojský sound. Radia ju k hardcoru, podľa Maťa je to však skôr paródia na HC a pozdáva sa mu „škatuľka“ agro-alko-punk. Nielen jemu. Tu sú reakcie na škatuľku ŠN:

K: „Pri dnešných všelijakých tvorbách kapiel hráme vlastne pop. (odmlka) Jak Iggy Pop.“
Č: „Mne sa agro-alko punk celkom páči. Aspoň vonku, keď poviem, že som hral na Slovensku v agro-alko kapele, hneď to zaujme. Všade to zaberá.“
K: „Vlastne sme vymysleli nový štýl. Agro-punk.“
Č: „Mne sa zdá, že ten zdravý rock´n´roll, aspoň v Británii, sa vytráca. Hral som tu i tam v mnohých kapelách, ale zdá sa mi, že Šarišská nátierka bola jediná poriadna rock´n´rollová skupina. Aj čo sa týka životného štýlu, prístupu k hudbe a koncertovaniu.“
K: „Ten životný štýl bol takým, že paľenka, paľenka, paľenka. My sme vlastne hrávali len za paľenku. A pivo.“
M: „Seriózne pomenovanie mi nenapadne. Je to hlavne paródia na hardcore. Asi fakt agro-alko-punk. HC-agro-alko-punk.“

Vznik a začiatky kapely?

M: „Zavesil som muziku na klinec. Nemienil som ďalej muzicírovať. Po troch rokoch ma Kajsi ukecal, že spravíme nejakú kapelu. Mal prenajatý dom, kde bola skúšobňa, v ktorej sme si nezáväzne hrali. Chytilo ma to, začali sme robiť muziku.“
K: „Už tá tvorba tomu naznačovala, že je to náter. Preto sme boli tak dlho zavretí v skúšobni, lebo sme zháňali kvalitného bubeníka. Až potom sa to mohlo rozbehnúť nejakým smerom.“

Ako to bolo s bubeníkmi? Prvým oficiálnym bol Peter „Pipo“ Šima, po ňom prišiel Čubrica...

K: „Bubeník hľadal uplatnenie, vymakol som inzerát v hudobninách...“
Č: „Keď som prišiel do kapely, mali sme asi sedem songov. Prvý koncert pred Slobodkou.“
M: „Hral s nami na bicie Pipo z Chiki liki tu-a. Potom, keď sa nám zdalo, že hej, že má to zmysel, sme na inzerát zohnali Čubricu a privzali sme k sebe i Jerryho. A už to bola kapela jak sa patrí, so všetkým, čo k tomu patrí.“
K: „Prvým bubeníkom bol Fifi. Nezahral ani jeden koncert, lebo on ľúbil ešte viac vypiť, ako my ľúbime vypiť a hovoril, že na skúšky bude chodiť, kedy on chce.“
Č: „Myslím, že je to prirodzený proces v rámci umeleckého formovania. Proste ľudia sa stretávajú, skúšajú. A potom buď nastane tá iskra, alebo nenastane. V nátierke dosť záhadným spôsobom nastala, v rámci tomu, že každý z nás je individualita z nejakého druhého sveta, každý počúva inú muziku, vedie iný životný štýl. Spája nás zábava a v muzike sa zhodujeme úplne presne. Záhadným spôsobom.“

Nátierka bola spočiatku inštrumentálnou kapelou.

K: „Odveký problém. Nie je básnik, nie je text. Tak sme sa museli opíjať nápojmi všelijakými, aby nám napadali texty.“

Najlepšie akcie?

M: „Určite koncert v Mikovej, na Dňoch Andyho Warhola. Prišlo kopec ľudí z toho kraja, kde sme nikoho nepoznali, bola veľmi dobrá atmosféra. Koncert dopadol skvele, najlepší koncert Šarišskej nátierky.“
Č: „Amsterdam bol taký. V trojke, bez Jerryho. Ďuri z Pehy nás odviezol tam a späť.“

Hrali ste teda v Čechách, na Slovensku, v Holandsku...
K: „...a v Mikovej.“

Je vám ľúto za ŠN?
K: Ja by som hral jak besný.
M: Hej. Určite, lebo nátierka má podľa mňa veľký potenciál a hlavne je to veľká zábava.

Linky:

Šarišská nátierka je už päť rokov po záruke: http://korzar.sme.sk/c/5710105/sarisska-natierka-je-uz-pat-rokov-po-zaruke.html

Fotogaléria na epresov.com: http://www.epresov.com/index.php?option=com_fotogaleria&view=article&id=1&Itemid=100&gal=338

Videorozhovor na epresov.com: http://www.epresov.com/index.php? Itemid=100&id=1&option=com_videogaleria&view=article

Bozuľa live na epresov.com: http://www.epresov.com/index.php?option=com_videogaleria&view=article&id=1&Itemid=100&video=195

Profil vo Frenkyho hudobnej encyklopédii: http://www.pis.sk/?c=12&id=4290

Rozhovor - no ska, no HC: http://www.frenky.sk/?c=12&id=216

Texty: http://www.frenky.sk/clanok/470/sarisska_natierka__texty.html

Web: http://www.projects.ori.sk/natierka/

 
8.3.2011 | Autor: Michal Frank | Rozhovory | čítané: 8316 krát | Zdieľať |  
Strecha
Michal Frank
Michal Frank facebook

© Copyright 2000 - 2010 Michal Frank
Design & engine by Vádium s.r.o. 2010 | powered by Tesmur:CMS