dnes je Sobota - 13. júl 2024 - Margita | zajtra Kamil

frenky.sk - homepage of Michal Frank

 

David Kollár Band, The Raindown, BB Country

Tri prešovské kapely vydali svoje debuty, o ktorých sú nasledujúce recenzie - David Kollár Band: Free Your Minds (CD, vlastným nákladom, 2005), The Raindown: Lonely (CD, vlastným nákladom v spolupráci so štúdiom Hardy, 2005), BB Country: „...a v srdci country máš...“ (CD, Diskant Bratislava/PKO Prešov, 20050).

David Kollár Band: Free Your Minds

Fujara zamontovaná do úvodného intra naznačuje, že David Kollár má blízko k Andrejovi Šebanovi. Niektorí ho dokonca prezývajú „prešovský Šeban“, aj keď to po vypočutí debutového albumu David Kollár Bandu Free Your Minds nie je až také horúce. Faktom je, že tento gitarový talent má Šebana evidentne rád, ale albumu nechýba vlastná tvár. Free Your Minds je konceptuálne poňaté, čisto inštrumentálne CD. Na to, že bolo nahrané za dva dni, má výborný zvuk. Kapela šľape a je potešiteľné, že priestor na inštrumentálnu prezentáciu nevyplnila výlučne gitara lídra zoskupenia, ale skladby sú pestro zaranžované. Vydarené sú aj covery Milesa Davisa a Johna Scofielda. V Happy Songu David Kollár sťaby autor naznačuje, že má aj hitové nápady. Album však nie je určený bežným hudobným konzumentom, ale skôr fajnšmekrom. Hoci je pravda, že sa niekomu môže zdať príliš nedžezový, či málo avantgardný. Niet však pochýb, že svojich poslucháčov si nájde.

-

The Raindown: Lonely

Len pred pár dňami vypustili The Raindown na svetlo božie svoje debutové dielko Lonely a už chystajú novinku. Tá má byť anglicko-slovenská a má mať aj live bonus. O nej však až keď bude aktuálna. Teraz je stále aktuálne CD Lonely. A treba povedať, že ide o mimoriadne príjemnú hudbu. Plusom sú zohraní muzikanti a výborný spevák Peter Debnár. Dobrý je aj zvuk, ktorý je vizitkou štúdia Hardy. Faktom je, že všetkého veľa škodí. Aj príjemného anglicky spievaného popu je na cédečku až príliš veľa, poslucháč stále čaká, že „teraz to príde“. A nechodí, album sa nesie na jednej vlne, hoci, ako bolo povedané, veľmi príjemnej. Čo vyzdvihnúť? Azda Only One, rýchlejšiu Lost Without You, či výbornú úvodnú Worship You.
Za zmienku určite obal. Podpísal sa pod neho Jaris Vaľko, známa to postavička, či už ako fotograf, alebo režisér. Ruka na travertíne Prešovčanom naznačí, že obal bol fotený pri Divadle Jonáša Záborského. Zaujímavosťou je, že to vôbec tak nebolo, pretože daná fotka vznikla v Bratislave. Jedinou slovenskou piesňou je utajený záverečný bonus Jarný dážď, ktorý svojim kresťansky ladeným textom naznačuje aj to, o čom sú anglicky spievané skladby.

-

BB Country: „...a v srdci country máš“

BB Country je kapela, ktorá dokáže naživo vytvoriť výbornú náladu. Pravda, využíva k tomu najmä prevzatý repertoár. Je však zohraná a adaptabilná, hudobníci sú skúsení a aj preto BB Country vyhľadávajú organizátori mnohých akcií. Za roky hrania sa kapele podarilo zostaviť aj vlastný repertoár a po dlhom čase sa dočkala vlastného profilového cédečka, ktoré vydal bratislavský Diskant spolu s prešovským PKO. Je dobré, že BB Country majú vlastný produkt, ktorým sa môžu prezentovať. Na druhej strane treba otvorene povedať, že album nie je dobrý. Asi najväčším nedostatkom je chýbajúci producent, ktorý by ustriehol niektoré zvukové nedostatky. Najmä spevy - sú vytiahnuté príliš dopredu, čo dosť vadí, naviac sa ukazujú pri hraní naživo skryté nedostatky. Hlas Vladimíra Greša, ktorý má inak zaujímavú farbu, vyznieva z cédečka miestami až komicky, hlas Dagmar Juhásovej zas preafektovane (trebárs v prvej piesni). Hudobná stránka je v poriadku. Piesne sú, v rámci svojho štýlu, nápadité a invenčné a sú zvukovo solídne urobené. Horšie je to s niektorými textami. Taký veršík E. Lukáča „každý deň vstávam s tichou nádejou/že detský smiech prehluší krvavých vojen ston“ (Z ďalekých ciest) je klišé, za aké by sa hanbil aj účastník Bystrických zvonov ´84. Iné texty sú dosť vydarené, hoci nejdú do hlbších vecí, čo však pri country až tak nevadí. Najlepšími trackmi albumu sú Film, Koľaje a Vína džbán, čo sú skladby, ktoré sa osvedčili aj na živých vystúpeniach. Je dobré, že BB Country majú album. Zaslúžia si ho. Škoda však, že podcenili jeho produkciu a nedotiahli veci do konca. Na druhej strane je to logické, lebo album uzatvára jednu etapu skupiny s dvoma speváčkami. Dnes sú už „BB-čka“ bez blondín.

(január 2006)

Linky:

Rozhovory s...

David Kollár: http://www.frenky.sk/?c=12&id=357

The Raindown: http://www.frenky.sk/?c=12&id=364

BB Country: http://www.frenky.sk/?c=12&id=275 a http://www.frenky.sk/?c=12&id=73

Stránky:

David Kollár Band: http://www.davidkollar.sk

The Raindown: http://www.raindown.sk

BB Country: http://www.pkopresov.sk/pkopresov.html

P.S.: Aby som sa vyhol "konfliktu záujmov" tak tu po pravde uvádzam, že David Kollár ma požiadal, aby som mu vyššierecenzované CD pokrstil, tak som tak s fľaškou šampusu aj učinil - tu sú fotky http://www.davidkollar.sk/foto.php

 
6.2.2006 | Pridal: Michal Frank | Recenzie | čítané: 20562 krát | Zdieľať |  
Strecha
Michal Frank
Michal Frank facebook

© Copyright 2000 - 2010 Michal Frank
Design & engine by Vádium s.r.o. 2010 | powered by Tesmur:CMS