dnes je Štvrtok - 22. február 2024 - Etela | zajtra Roman, Romana

frenky.sk - homepage of Michal Frank

 

Eragon - Dračí jazdec v stopách Froda a Harryho

Harry Potter a Pán prsteňov svojho času rozvírili hladinu mainstreamovej literatúry a filmu. Hoci ten boom už nie je taký veľký, hlad po fantasy stále trvá. Na potterovsko-prsteňovej vlne sa vezie aj Eragon. Mladý dračí jazdec má všetky predpoklady k tomu nadviazať na úspechy už spomínaných kníh (a následne filmov).

Kniha Eragon sa stala výkladnou skriňou Fragmentu, vydavateľstva, ktoré sa snaží presadiť na tunajšom trhu. Zdá sa, že vsadilo na správneho koňa, či v tomto prípade skôr draka. V predajnosti sa Eragonovi darí, jeho prvú pozíciu do Vianoc ohrozí pravdepodobne už len nový Harry Potter.

Eragona stvoril mladý, očividne talentovaný autor Christopher Paolini (ročník 1983!). Kniha prvý raz vyšla v rodinnom vydavateľstve Paoliniovcov začiatkom roku 2002 a medzičasom sa stala celosvetovým bestsellerom. Bolo len otázkou krátkeho času, kedy sa objaví aj jej slovenská verzia. Chystá sa už aj film, ktorý by mal nadviazať na úspechy trilógie spomínaného Pána prsteňov a kinohitov o Potterovi.

Spoločné črty Eragona a Harryho či Froda sú zrejmé. Eragon je tiež chlapec pochádzajúci z obyčajných, skôr chudobných pomerov a tiež bude pred1 n0eho vinou osudu zverená neľahká úloha...

Na rozdiel od populárnym štýlom písaného Harryho Pottera má Eragon bližšie ku klasickej fantasy. Vidieť, že autor má toho dosť načítané a je dostatočne chytrý na to, aby sa pustil do väčšieho literárneho celku než sú úzke paperbacky, ktorými je trh fantasy literatúry zaplavený. Nechýbajú v knihe klasické propriety pre tento žáner ako meče a čary, ale aj známe mystické bytosti ako elfovia, či nové ako bytosti ra´zakovia (niečo ako orks u Tolkiena).

Prvá kniha, ktorá má okolo päťsto strán, sa číta ľahko a dobre, ako vyjde pokus o celú ságu o dračích jazdcoch, uvidíme pri ďalších pokračovaniach. Potenciál na to má. Úmysel autora je zrejmý a v texte si nechal viacero voľných vrát. Od proroctiev, cez nevyhranené charaktery Eragonovho najbližšieho priateľa Murtagha, a tiež najbližšieho žijúceho príbuzného, až po to, že stále nie je jasné, kto presne tí Vardeni, na ktorých čelo by sa mal Eragon postaviť, vlastne sú a či sa vôbec na ich stranu pridá, alebo bude všetko inak. O iskre medzi dračím jazdcom a elfkou ani nehovoriac. Naviac druhý (rovnocenný) hlavný hrdina - dračica Zafira - ukrýva viaceré tajomstvá, ktoré ešte môžu vyjsť na povrch.

Mnoho otázok po prečítaní prvého dielu svedčí o tom, že kniha je pútavá, dynamická, ale i tajomná. Čitateľ odkojený Tolkienom a Rowlingovou, ale i trebárs Pratchetom, si v nej bezpochyby nájde svoje. Dobre sa bude čítať i tomu, kto z vyššie uvedených mien nepozná žiadne. Eragon má svoj vlastný príbeh, vlastný jazyk, vlastnú mytológiu...

Úspech Harryho Pottera zrejme Eragon nedosiahne, ale medzi priaznivcami fantasy vzbudí rešpekt a po finančnej stránke sú Paoliniovci zahojení už teraz. Ešte je otázne, ako vypáli film. Zatiaľ to vyzerá tak, že tu onedlho vypukne „eragonománia“, ale človek nikdy nevie.

 
15.12.2005 | Pridal: Michal Frank | Recenzie | čítané: 20035 krát | Zdieľať |  
Strecha
Michal Frank
Michal Frank facebook

© Copyright 2000 - 2010 Michal Frank
Design & engine by Vádium s.r.o. 2010 | powered by Tesmur:CMS