dnes je Sobota - 18. máj 2024 - Viola | zajtra Gertrúda

frenky.sk - homepage of Michal Frank

 

Šariš Rock Fest 2004

Mesto Sabinov je známe ako bašta alternatívnej a metalovej muziky. Priaznivci tej druhej sa streli v sobotu na vydarenom festivale Šariš Rock Fest 2004. Akciu usporiadala domáca doom-metalová kapela Gloom (niekdajší Insepultus), a nadviazala ňou nielen na vlaňajší úspešný prvý ročník, ale aj skoršie sabinovské metalové sviatky.

Všetko sa udialo v športovom areáli. Festival prebiehal bez problémov, akurát mal oproti plánu mierne pozmenenú dramaturgiu. Nevystúpila avizovaná kapela Cales, čo je bokovka členov hlavnej hviezdy - skupiny Root. Zato samotní headlineri odohrali poldruhahodinový set.

Ďalšou zmenou bol presun kapely Hecate z bočnej scény na hlavnú. Túto zmenu si pochvaľovali najmä mladé fanynky. „Bol úžasný. Nakoniec si dal dole tričko a bolo na čo pozerať, “ začuli sme rozhovor jednej diváčky na adresu speváka Mária Maslíka. Bystričanov Hecate vystriedali na pódiu ich krajania Abstract. Čisto inštrumentálna muzika sabinovské publikum zaujala, spokojnosť netajila ani kapela. „Boli sme tu pred 4 rokmi, v sabinovskom kulturáku s Galadriel. Bolo plno, “ povedal nám basgitarista Tomáš a stručne popísal kapelu, ktorá onedlho oslávi 10 rokov existencie: „Máme dve demá, jeden album a jeden minialbum. Čo sa týka koncertov, hrali sme s Amorphis, Apocalyptikou...“ Spevák vám nechýba? Alebo speváčka? - opýtali sme sa. „Nechýba. A pri speváčke by boli veľké rozbroje medzi nami.“

Svojim doom-metalom upútali publikum aj kapely Galadriel a Morgain. S Morgain si (nenápadne, na kraji pódia zahral) aj Erich Boboš Procházka, známa to postava slovenskej bluesovej scény. „Richard z Morgain je môj dlhoročný dobrý kamarát, možno aj preto som nikdy s inou tvrdou kapelou nič také nenahrával. Ale Rišo je kamarát, takže to funguje na tejto báze a cez kamarátstvo som sa aj dostal k tomuto, možno netradičnému, hosťovaniu. Teraz som už s nimi robil tuším tretiu platňu, “ prezradil Korzáru Boboš, ktorý si s metalovou formáciou rád zahrá vždy, keď mu vyjde čas.

Pred príchodom hlavnej hviezdy zohrievali pódium domáci Gloom, s ktorými spieval Marián Dráč (tiež Frown) a Prešovčania Wayd. Pri gotickom Gloome bolo jasné, že kapela hrá pred domácim publikum. Veľký ohlas zaznamenali aj technickí „waydovia“, ktorí zahrali prierez tvorby - od New Light z prvej platne až po novinky z Decadance (vrátane uhrančivej pomalej hitovky Waiting For The Sun). Na takýchto akciách zvyknete hrať skôr, teraz ste mali dobrý čas vystúpenia, pred hlavnou hviezdou večera. Pomohlo? - opýtali sme sa bubeníka Braňa Kóšu. „Jasné, že pomohlo, dúfam, že to bolo aj vidieť. Rado Priputen nás taktne zaradil až skoro na záver koncertu, čo bolo dobré.“ Dozvedeli sme sa tiež, že Wayd chystá nielen nové veci, ale aj miniturné po Slovensku a zahraničné koncerty.

Kým popoludní mali usporiadatelia ešte obavy o počet divákov, pred vystúpením Root pominuli. Priestranstvo pod pódiom bolo zaplnené a počúvalo „pološialeného“ speváka Big Bossa a jeho hudobnú družinu. Pred festivalom kolovali reči, že Root sa vrhli na nu-metal. Dá sa to tak charakterizovať, zjednodušene by sa dalo povedať, že hrajú rock´n´roll. Big Boss s nami súhlasil: „Stále sme hrali rock´n´roll, nikdy sme neboli blackmetalová kapela. Tú z nás urobili novinári.“

Diváci sa dočkali aj starých hitov. Nechýbalo 7 černých jezdců, či záverečný Hřbitov. Prídavok tvorila jedna pomalá, anglicky spievaná vec, v ktorej Big Boss ukázal, že fakt má dobrý rozsah. Keď mu jedna dievčina z publika zakričala „Nespi!“, odpovedal jej „jdi do ... . , krávo“ a dospieval song. Záver patril obecenstvom mohutne žiadanej piesni 666. Dojazd hlavného pódia patril prešovskému Frownu, medzitým sa však už rozprúdila zábava v starom dobrom hardrockovom rytme na bočnej scéne. Mimochodom, s Frownom spieva vokály Marcela Jurčenková, inak speváčka Stopy. Presedlať na doom metal je problém nerobí: „Je to niečo iné, ale spev je stále o tom istom.“ Ktovie prečo je to tak, ale je to pravda - kde príde spievať Marcela, tam začne pršať. Inak tomu nebolo ani v Sabinove, kde po jej príchode dalo areálu zbohom pekné počasie, ktoré inak sprevádzalo akciu od jej začiatku.

(august 2004)

Foto: Frenky

Na fotografiách sú Gloom, Abstract, Galadriel a Hecate

Rozhovor s Jiřím „Big Bossom“ Valterom, spevákom Root čítajte tu:
http://www.frenky.sk/?c=12&id=281

Kapela Morgain prišla aj s ústnym harmonikárom Erichom Bobošom Procházkom, rozhovor s ním čítajte tu: http://www.frenky.sk/?c=12&id=282

 
3.9.2004 | Pridal: Michal Frank | Reportáže | čítané: 19720 krát | Zdieľať |  
Strecha
Michal Frank
Michal Frank facebook

© Copyright 2000 - 2010 Michal Frank
Design & engine by Vádium s.r.o. 2010 | powered by Tesmur:CMS