dnes je Štvrtok - 22. február 2024 - Etela | zajtra Roman, Romana

frenky.sk - homepage of Michal Frank

 

Osudy albumov z letných recenzií

V každom čísle týždenníka Prešovské noviny nájdete v lete novú recenziu.

Rubrika recenzií pokračuje aj toto leto. Kliknite tu, alebo čítajte ďalej: http://presov.korzar.sme.sk/c/8206393/v-kazdom-cisle-presovskych-novin-najdete-odteraz-novu-recenziu.html

Letné čítanie v našom týždenníku spestria hudobné recenzie. Nadväzujeme na úspešnú minuloročnú sériu. Aké sú osudy recenzovaných titulov z vlaňajška?

PREŠOV. Vlani pripravili počas letných mesiacov Prešovské noviny a web korzar.sk sériu hudobných recenzií. Na úspešnú premiéru nadviažu toto leto týždenníky MY na východnom Slovensku. Ktoré albumy sa do - čisto subjektívneho - výberu dostanú, zatiaľ ostáva ako prekvapenie.
Môžeme sa však ohliadnuť za minulým ročníkom, aký osud stihol recenzované tituly. Môžeme smelo konštatovať, že zaujímavý. Začali sme od Adama.

Masový úspech Adama

Album Adama Ďuricu Mandolína mal nábeh stať sa hitom, a tak sa aj stalo. Mandolína vyšla aj na klasickej platni, predávala sa výborne a Adam ju podporil úspešnou šnúrou. V recenzii sme napísali, že Mandolína nie je len zbierkou singlov. Napokon sa stala práve ňou, skoro každá skladba sa uchytila v éteri. Výnimkou je najlepšia pieseň platne Trest smrti. Tá sa singlom nestala, ale ono to tak býva, že subjektívny vkus sa od masového líši a nie vždy uspeje kvalita.

Najoceňovanejší

ČeskosLOVEnsko je sólový album Davida Kollera, za ktorý bral jeho tvorca - i slovenská textárka Mirka Ábelová - jednu cenu za druhou. Potvrdili sa teda slová z našej recenzie, že je to horúci kandidát na Album roka. Aj túto cenu získal. Takisto sa potvrdil tip na singel. Recidiva, podporená sugestívnym klipom, sa stala hitom. A subjektívne za náš web môžeme povedať, že spomedzi seriálu recenzí bola práve táto najúspešnejšie v spoplatnenej sekcii.
Z iného súdka, i keď tiež úspešná v „piane“, bola recenzia na vinylovú reedíciu legendárnej platne Davovej psychózy Antropofóbia. Išlo o menšinovú záležitosť, no svojich čitateľov si našla.

Najčítanejší boli IMT Smile

Najviac ich ale mal niekto iný. Ivan Tásler, IMT Smile a album Na ceste 1979. Najčítanejšia recenzia opisovala album, ku ktorému niet veľmi čo dodať, táto kapela je zárukou kvality. Skôr náš teší iné, a to, že ďalším singlom z „cesty“ sa stal reggae song Iné to už nebude, ktorý evokuje rané časy tejto kapely.

Svetový úspech

V rámci seriálu letných recenzií sme predstavili aj skutočnú lahôdku. Album Komara od rovnomennej kapely, ktorú založil Prešovčan David Kollár s bubeníkom legendárnych King Crimson Patom Mastelottom a trubkárom Paolom Rainerim. To je veľká vec, nielen na slovenské pomery a aj tu nám to dôjde až neskôr, čo sa to vlastne stalo a o aký medzinárodný úspech ide. Zatiaľ stále nevieme, čo máme doma. No keď sme napísali, že sme zvedaví, aké ohlasy bude mať album (medzičasom vyšiel aj na vinyle) vo svete, podarilo sa nám trafiť klinec po hlavičke. Skutočne sa objavili recenzie z celého sveta (veľké meno robí svoje) a väčšinou neskrývajú nadšenie.

Z rovnakého a zároveň úplne iného súdka je 2CD Chór vážskych muzikantov (CHVM) - Bordell a Modré auto - Déjá vu. Ide o nový počin legendy alternatívnej scény z Trenčína. V tomto sú na jednej lodi s Komarou (vieme tiež, že sa navzájom „môžu“), zároveň sú títo učitelia Bez lad a skladu na Slovensku prakticky úplne neznámi, Na kvalite im to neuberá. Zaujímavosťou je, že v týchto dňoch finišuje príprava vinylovej LP z tohto materiálu, ktorý aj tým potvrdil svoju životaschopnosť.

Album roka

A do tretice z alternatívneho súdka, ale zároveň niečo, čo je prijateľné aj široké publikum. Chiki liki tu-a a ich novinka Slzy tvý mámy, Šedivý a spol. Po Táslerovcoch to bol druhý najčítanejší článok našej letnej série. V Prešove sú Chiki liki v podstate mainstream a cédečko jednoznačne zaujalo. Dokonca aj bratislavskú kaviareň . Chiki liki tu-a sa za tento album stali držiteľmi RadioHeads Award (cien Rádia_FM) za Album roka. Slová chvály z recenzie sa teda potvrdili aj touto formou.

Začali sme od Adama, skončili sme pri Zetku. Zet-eN-Cé. Znouzectnost, plzenskí bardi a ich album Beat simplicitas. Išlo o počin trochu staršieho dáta, ktorý neskôr vyšiel aj na vinyle (ten je dnes vypredaný), ale nedalo nám nepredstaviť našim čitateľom túto dlhoročnú, ale na Slovensku pomerne málo známu partičku.

Sme radi, aké osudy napísali recenzované tituly a tešíme sa na novú sériu letných recenzií, ktorú začíname na stránkach týždenníka už od nasledujúceho čísla.

Link: http://presov.korzar.sme.sk/c/8206393/v-kazdom-cisle-presovskych-novin-najdete-odteraz-novu-recenziu.html

Info aj tu: http://pis.sk/clanok/15800/fhe-letny_special_2016.html

Aj folklórny seriál:
http://presov.korzar.sme.sk/c/8206391/presovske-noviny-prinasaju-novy-serial-na-ludovu-notu.html

Úvodník k Letnému špeciálu: http://presov.korzar.sme.sk/c/8207348/cas-kratko-pred-prazdninami.html

LINKY na minuloročné letné recenzie:

Adam Ďurica - Mandolína

http://presov.korzar.sme.sk/c/7901908/adam-durica-mandolina-nie-je-len-zbierkou-singlov.html

David Koller - Českos/LOVE/nsko

http://presov.korzar.sme.sk/c/7913751/laska-politika-lucie-i-mirka-koller-namiesal-silny-koktail.html

Davová psychóza - Antorpofóbia

http://presov.korzar.sme.sk/c/7924794/kultova-antropofobia-od-davovej-psychozy-na-vinyle-je-spat.html

Ivan Tásler a IMT Smile - Na ceste 1979

http://presov.korzar.sme.sk/c/7936247/imt-smile-zly-album-uz-spravit-nedokazu.html

Komara - Komara

http://presov.korzar.sme.sk/c/7949723/komara-ponukla-temny-filmovy-pribeh.html

Chór vážskych muzikantov (CHVM) - Bordell a Modré auto - Déjá vu

http://presov.korzar.sme.sk/c/7959545/neznicitelne-legendy-od-vahu-nahrali-sviezi-dvojalbum.html

Chiki liki tu-a - Slzy tvý mámy, Šedivý a spol.

http://presov.korzar.sme.sk/c/7970107/chiki-liki-tu-a-su-ako-kysle-uhorky.html

Znouzectnost (ZNC) - Beat simplicitas (Nejlepší ze všech světů)

http://presov.korzar.sme.sk/c/7981707/znouzectnost-dozrela-ale-nastastie-nedospela.html

 
28.6.2016 | Pridal: Michal Frank | Recenzie | čítané: 6076 krát | Zdieľať |  
Strecha
Michal Frank
Michal Frank facebook

© Copyright 2000 - 2010 Michal Frank
Design & engine by Vádium s.r.o. 2010 | powered by Tesmur:CMS