dnes je Piatok - 24. máj 2024 - Ela | zajtra Urban

frenky.sk - homepage of Michal Frank

 

Adam Ďurica, David Koller, Davová psychóza

V lete 2015 zverejnili Prešovské noviny ministeriál recenzií hudobných albumov. Medzi nimi boli aj Adam Ďurica – Mandolína, David Koller – českosLOVEnsko a Davová psychóza – Antrofopóbia.

Prinášam podstatnú časť z týchto troch recenzií, ale zďaleka nie celé. Ak vás niektorá z nich zaujala (príp. z nej chcete citovať), kliknite na príslušný link a cez piano si ju môžete prečítať celú. Ak piano nemáte, pokojne si ho objednajte priamo cez daný článok, je to lacné a podporíte dobrú vec. Príjemné čítanie.

Adam Ďurica

Celý článok: http://presov.korzar.sme.sk/c/7901908/adam-durica-mandolina-nie-je-len-zbierkou-singlov.html

Náš letný miniseriál hudobných recenzií začíname novinkou Adama Ďuricu Mandolína, ktorá sa na trhu objavila v týchto dňoch.

Adam Ďurica je typickým potvrdením hesla, že „pomaly ďalej zájdeš“. Na scéne sa prvý raz objavil pred desiatimi rokmi, kde na maličkú chvíľočku zažiaril v prvej SuperStar (do finále už neprešiel) a mohlo sa zdať, že hviezdna kariéra je nadosah. Nebola.
Cesta do pomyselnej extraligy mu trvala desať rokov, preskákal si klubovými koncertmi i neúspešnými nahrávkami.
Čakanie sa vyplatilo, na vrchol ho katapultoval hit minulého leta Neľutujem, sprevádzaný pútavým klipom nahrávaným v Prešove.
(...)

Štýlovo sa tak trochu pohybuje v podobných vodách ako IMT Smile, za čo môže aj Krauszova poetika, ale to zas tak nevadí. Je to príjemná mainstreamová muzika, ktorej v zásade niet čo vytknúť a cítiť, že Adam si album skutočne vypiplal a nie je len zbierkou singlov a vaty, hoci nevyhol sa ani tej.
Nový Ďuricov album sa nesie v rovnakej nálade, vybočuje z neho nástojčivý Trest smrti. Má svojskú atmosféru, možno danú zahraničným zvukom (nahrávala sa vo Švédsku).
(...)
Viac: http://presov.korzar.sme.sk/c/7901908/adam-durica-mandolina-nie-je-len-zbierkou-singlov.html

-

David Koller

Celý článok: http://presov.korzar.sme.sk/c/7913751/laska-politika-lucie-i-mirka-koller-namiesal-silny-koktail.html

Mám rád Davida Kollera, Mirku Ábelovú i Československo. Na nový sólový počin lídra kapely Lucie som bol preto obzvlášť zvedavý.

Skúsený muzikant David Koller na trh prišiel s novým, „federálnym“ titulom českosLOVEnsko. Svoje sily spojil so slovenskou poetkou Mirkou Ábelovou.
Príbeh o tom, ako ju objavil cez básne v časopise Nota Bene je už prefláknutý, každopádne toto spojenie je prirodzené. A je úplne jedno, že Mirka je o generáciu mladšia a doposiaľ sa nepoznali.
Funguje to. Klobúk dole pred Kollerom, že sa nebál experimentu a otvoril sa pre túto netypickú spoluprácu.

Ábelová mala dovtedy na svojom konte len zopár textíkov pre menej známych umelcov, takže spojenie s Kollerom je vlastne jej debutom - a ten stojí za to.
Symbióza funguje, vidieť, že si tvorcovia dali záležať. Pozitívom je, že Mirka dokáže napísať jednoduché veci tak, aby nevyzneli banálne (Sladké sny, Řidič). A v interpretácii Davida Kollera už vôbec nie.
(...)

Silné výpovede dvoch osobností so silnými príbehmi sa dali očakávať - a sú tam.
(...)

V rámci textov oceňujem silné politické posolstvo (skladby Galerka, Psychopat), naznačené, spolu s láskou, v názve celého počinu. Je jasné, nealibistické, pravdivé.
(...)

Zvuk je jednoducho skvelý. Jasné, že sa pod neho podpísali producenti svetovo zvučných mien, ale ušetrím riadky vychvaľovaním - za všetko hovorí poznámka na okraj: Toto cédečko hralo ako tester pri nastavovaní zvuku jedného veľkého festivalového pódia. Viac slov netreba.
Album funguje ako celok, ale generuje aj hity. Úvodná Aha je ako vystrihnutá z ktoréhokoľvek albumu Lucie, Já se vrátím má tiež hitové ambície, prvý singel Ani ty, ani já bol nápaditý, ale v kontexte celého cédečka bol fakt len prvou lastovičkou.
Aktuálny singel Gypsy Love, podporený emotívnym klipom mladého Prešovčana Rolanda Vraníka, je silný, pre mňa je však top hit po všetkých stránkach Recidiva.
(...)
Viac: http://presov.korzar.sme.sk/c/7913751/laska-politika-lucie-i-mirka-koller-namiesal-silny-koktail.html

-

Davová psychóza

Celý článok: http://presov.korzar.sme.sk/c/7924794/kultova-antropofobia-od-davovej-psychozy-na-vinyle-je-spat.html

V roku 1991, v rámci porevolučného kvasu, vyšla v Opuse platňa Davovej psychózy Antropofóbia. Na jej reedíciu na vinyle čakali fanúšikovia takmer štvrťstoročie.

Antropofóbia patrí do „big four“ slovenských punkových albumov - debutov. Spolu s Potopou od Zóny A, Pakárňou od Slobodnej Európy a Pekným a škaredým dňom Extipu.
Pôvodný press bol roky, na rozdiel od iných opusáckych platní, beznádejne rozobraný a jeho cena sa na rôznych ebayoch šplhala do nezmyselných súm 50 a viac eur.

Opätovné vydanie vinylu sa značne zdržalo. Podarilo sa. Po reedícii trojky Kríza vedomia prišlo české vydavateľstvo Papagájův hlasatel records tento rok s re-pressom vinylovej platne silného debutu, dodnes považovaného za základný kameň a klenot slovenskej punkovej scény.

Antropofóbia sa síce krátko predtým dočkala aj reedície na CD (spolu so „Slobodkou“ v rámci edície 100 legendárnych albumov), ale vinyl je vinyl.
(...)

Čo sa týka obsahu - ten je fanúšikom dôverne známy a preveril ho čas. Podľa mňa nešlo o najsilnejší debut v rámci „big four“.
(...)
Viac: http://presov.korzar.sme.sk/c/7924794/kultova-antropofobia-od-davovej-psychozy-na-vinyle-je-spat.html

 
17.8.2015 | Pridal: Michal Frank | Recenzie | čítané: 5703 krát | Zdieľať |  
Strecha
Michal Frank
Michal Frank facebook

© Copyright 2000 - 2010 Michal Frank
Design & engine by Vádium s.r.o. 2010 | powered by Tesmur:CMS