frenky.sk

https://frenky.sk/clanok/733/denis_kucerenko_-_presovsky_dj.html

Denis Kučerenko - prešovský DJ

Dlhé roky robil dídžeja. Mal obchod s hudbou i klub. Potom tento známy prešovský diskotekár zavesil muziku na klinec a odišiel s rodinou na päť rokov do Holandska. Dnes je späť a znovu sa vracia aj k hudbe, má jedinú reláciu v slovenskom éteri venovanú tvrdej elektronike. Denis Kučerenko bude mať štyridsiatku a „na staré kolená“ si robí, čo ho baví.

Tatko začal článok spred roka. Myslím, že stojí za to ho oprášiť, hoci relácia Dark, o ktorej bude reč, už medzičasom skončila...

Denis Kučerenko začal s diskotékami v sezóne 1985 - 86 a robil to do roku 1998. „Nikdy som sa tým neživil, “ vraví Denis, ktorý ako DJ robil klasické diskotéky, divadlá hudby, svadby, stužkové... „Vlastne len komerčné akcie. Až na staré kolená sa mi plní, čo som chcel. Dať dole plachtu z mixu a púšťať, čo chcem. Bez toho, aby niekto za mnou prišiel a povedal: zahraj to a ono.“

Za mixpultom sa čosi nastál: „Boli obdobia od mája do septembra, keď som robil diskotéku každú sobotu. Zásadný rozdiel je v tom, že v tom čase neexistovali kluby, kde by sa taká muzika dala hrať. Vždy to boli nočné podniky, kde si musel zabávať ľudí, ktorí utrácajú peniaze za pitie.“

Dark ma fanúšikov aj v Peru

Muzika, ktorú má na mysli, je tvrdá elektronika: industrial, electronic body music a príbuzné nekomerčné žánre. Už vyše roka tvorí (platí teda minulý čas - pozn. red.) Kučerenko rozhlasovú reláciu Dark, jedinú EBM a industrial záležitosť na Slovensku. „Začal to Alternátor v dnes už neexistujúcom Rádiu Flash. Malo to dobrý ohlas, “ opisuje korene svojej rádiovej kariéry.

Alternátor po ňom prevzal Rado Mešša, neskôr z éteru zmizol. „Po skončení Alternátora som sa prestal aktívne venovať muzike, nerobil som ani dídžeja, ani nič, “ vraví D. Kučerenko, ktorý sa za päť rokov v Holandsku napočúval hudby, až prišiel pretlak, ktorý chcel dať von. Podarilo sa: „Dohodli sme sa, že začneme s Darkom a postupne sa relácia vykryštalizovala do dnešnej podoby.“

Hoci dvojhodinovku venovanú temnej elektronike vysiela prešovské lokálne rádio, svoju cestičku do uší fajnšmekrov si našla. „Deväťdesiat percent poslucháčov je mimoprešovských a veľká časť aj mimoslovenských. Svedčia o tom mejlové ohlasy, píšu ľudia z Čiech, Poľska i z Peru. Nebyť toho, že existuje facebook a internet, bolo by to len ťažko takto šíriteľné, “ vraví tvorca Darku. Prvý rok vysielania má za sebou, v lete chystá k výročiu live akciu.

Renesancia elektroniky? Skôr nie...

Takáto hudba nie je určená masovému poslucháčovi. Tak to zrejme aj ostane. „Aj známe kapely ako Front 242, Front Line Assembly či Skinny Puppy hrávajú v kluboch pre 500 ľudí. Renesanciu žánru ako takého neočakávam, ale isté postupy by sa mohli dostať do tvorby iných umelcov, “ zasvätene informuje o žánri, ktorý sa najväčšej obľube teší v nemecky hovoriacich krajinách. Pri komentovaní celkového stavu tunajšej hudobnej scény si pomáha výrokom Oskara Rózsu: „Stav muziky na Slovensku je priamo úmerný krajine a dobe, v ktorej sa nachádza.“

Denis Kučerenko nie je aktívnym hudobníkom, ale po rokoch sa vrátil aspoň k mixážnemu pultu. Vo vhodnom prostredí si strihne dídžejský set. Spolupracuje aj s formáciou Terminal State, ktorej čas od času na koncertoch robí „dídžejskú zahrievačku“, tzv. worm up set. Tieto aktivity sú hobby, napĺňajú ho, ale živiť sa nimi nedá, pôsobí v reklamnej brandži.

Koniec obchodu i klubu

Jeho pôsobenie pred odchodom do zahraničia súviselo s hudbou. Veci sa vždy nádejne rozbehli a potom kľakli. Najprv to bol obchodík s cédečkami, ktorý otvárali I. M. T. Smile, ešte s Maťom Migašom s bongom. „Tak ako celý trh s hudobnými nosičmi, skončil aj obchod, “ sucho konštatuje Denis, ktorého eskapády pokračovali ďalej.

V Prešove prevádzkoval hudobný klub Time Pub: „Bolo to východisko z núdze. Stále ma lákalo robiť koncerty. Vymyslel som to tak, že som mal v klube v priebehu roka 42 koncertov rôznych štýlov. Od neznámych regionálnych kapiel až po zahraničných muzikantov.“ Dôvod konca úspešného klubu bol prozaický. Výška nájmu. Oveľa viac boli schopní majitelia čínskeho obchodu. „Ten je tam doteraz, takže už sa na to nehnevám. Asi to tak malo byť.“

Potom sa Denis aj s rodinkou z Prešova na dlhší čas vytratil: „Nevedel som, čo budem robiť. Dostal som ponuku na prácu v Holandsku na dva týždne. Ostal som päť rokov.“ Dnes je späť, s manželkou a dvoma deťmi sa tu rozhodli usadiť. „Ak už mám byť na Slovensku, tak v Prešove, “ dodáva Denis Kučerenko.

 
12.1.2012 | Pridal: Michal Frank | Rozhovory | čítané: 5410 krát