frenky.sk

https://frenky.sk/clanok/1463/martin_mihalcin_and_helenine_oci_-_ako_to_bolo_s_obchadzkou.html

Martin Mihalčín & Heľenine oči - ako to bolo s obchádzkou

Rozhovor z archívu, s kontextovými odkazmi.

Na kamióne
Na kamióne
Interview zverejnené v tomto článku vzniklo pomerne netradične. Nešlo o bežný rozhovor s frontmanom kapely Heľeniných očí, ale o reklamný rozhovor, k otvoreniu prvej etapy prešovského obchvatu.

Neskôr si kapela zahrala aj na otvorení druhej etapy.

Originál spomínaného rozhovoru z októbra 2021 je tu: https://tlacovespravy.sme.sk/c/22770571/helenine-oci-zahraju-hit-o-obchvate-presovcanom-z-kamiona.html

Predchádzal mu tento článok: https://presov.korzar.sme.sk/c/22729210/na-otvoreni-presovskeho-obchvatu-mali-spievat-helenine-oci-zabudli-ich-pozvat.html

Perličkou je reportáž z otvorenia, ku ktorému skutočne došlo, kde som písal o pokute, ktorú kapela (resp. vodič kamiónu, na ktorom účinkovala) dostala:
https://presov.korzar.sme.sk/c/22773037/kamion-s-heleninymi-ocami-meskal-od-policajtov-dostal-pokutu.html
Odtiaľ sú aj fotografie.

To len pre kontext k tomuto rozhovoru.

O Martinovi Mihalčínovi som písal viackrát, napríklad aj takéto: https://presov.korzar.sme.sk/c/7430145/lyncha-z-heleninych-oci-vyobracali-vysokoskolaci.html

Najnovší článok vznikol po jeho festivale Helfest 2023.
Hovorí v ňom o tom, že Heľenine oči nebudú spievať o každej ceste, ktor treba postaviť:
https://presov.korzar.sme.sk/c/23216351/helenine-oci-nebudeme-spievat-o-kazdej-ceste-ktoru-na-slovensku-treba-postavit.html
Budem rád, ak ma podporíte zakúpením si digitálneho predplatného cez tento článok.

Na Helfeste som mal premiéru s DJ setom: https://frenky.sk/clanok/1462/frenky_dj_set_na_akcii_helfest_2023.html
Za čo patrí Lynchovi nehynúca vďaka, aj keď v mojej súkromnej doživotnej sieni slávy už je za zorganizovanie prvého koncertu ZNC v Prešove: https://www.frenky.sk/clanok/303/helenine_oci_-_krst_cd.html
A ešte som si aj zahral v klipe: https://www.frenky.sk/clanok/1220/ako_som_sa_zahral_na_politika.html

Dosť bolo linkov, tu je rozhovor z októbra 2021 o obchvate:

Prečo ste prijali účasť na tomto otvorení? Minister si veľmi želal, aby na ňom táto pieseň odznela.

- Áno, minister dopravy viackrát spomenul v médiách, že nás chce pozvať na toto otvorenie. Oficiálnu objednávku sme nakoniec dostali pred pár dňami a s účasťou na otvorení tohto úseku D1 sme súhlasili. Ten súhlas z našej strany padol hlavne z toho dôvodu, že východniari a hlavne Prešovčania si po tých rokoch a hodinách v zápche zaslúžia dobré správy. Ak ich môže k ich ušiam priniesť aj kapela HO, radi sa zúčastníme.

Nezostarne táto pieseň po štvrtkovom otvorení?

- Nezostarne. Kým nebude kompletný aj severný obchvat, môžeme ju smelo hrať ďalšie roky (smiech). Maximálne môžem zmeniť začiatok textu, v ktorom nebudem spievať, že v Prešove sa bude stavať obchvat, ale že v Prešove už postavili obchvat. Tú ďalšiu časť o severnom tam ale určite ponechám pre vnukov našich vnukov.

Pozvanie na otvorenie ste teda očakávali?

- Vzhľadom na vyjadrenia, že nás tam chcú, ma to neprekvapilo. Musím priznať, že nás to dokonca potešilo. Otvorene, koho by nepotešilo, že jeho pieseň si niekto zoberie tak za svoju, že na základe toho otvára takúto veľkú stavbu. Málokedy sa to kapele stane. Berieme to ako peknú životnú skúsenosť. Celá akcia sa volá Obchádzam už Prešov. A na kamióne, ktorým pôjdeme po Prešove, bude „Juchú, juchú a už nie len v duchu“. To hovorí o tom, koľko ľudí nielen z Prešova a okolia oslovila táto pieseň svojím odkazom. Za túto možnosť by som rád poďakoval NDS a organizátorom.

Čo sa bude diať s tým kamiónom?

- Vzhľadom na covidovú situáciu sme zvažovali, akým spôsobom dostať otvorenie tunela medzi ľudí, aby to nebol len livestream. Spolu s NDS a firmou EUROVIA SK sme vymysleli, že kapela HO pôjde v štvrtok 28. októbra v poobedných hodinách cez celý Prešov na špeciálne upravenom kamióne. Na prednej časti kamiónu bude hrať kapela po vopred pripravenej trase cez Prešov a na prívese kamióna budeme mať naložený celý festivalový aparát.

Pôjdete naživo?

- Naživo a nahlas cez všetky prešovské sídliská a aj cez centrum mesta.

Koľkokrát Obchádzku zahráte?

- Netuším. Budeme to počítať, potom zverejníme na našom facebooku, koľkokrát ju za tú asi poldruha hodinu zahráme. Pôjde s nami na túto cestu aj náš kamarát, ostrieľaný moderátor Slavo Jurko, ktorý sa postará o obsahovú stránku informovanosti Prešovčanov. Vždy bolo mojím snom hrať na kamióne počas jazdy. Už pred pár rokmi som zvažoval takýto druh koncertu v Prešove. Teraz sa mi to splnilo. Zadávateľ akceptoval náš návrh a vyzerá to tak, že aj v NDS sa tešia na toto otvorenie takýmto netradičným spôsobom. Heľenine oči už pri natáčaní klipu na celý deň zatvorili jednu ulicu. Tak toto je príjemné pokračovanie tejto ságy.

Ste autorom textu, kde vám zišiel na um?
- Je to presne o prešovskej doprave, ktorú sme zažívali a zažívame každodenne. Bolo dosť času vymýšľať texty v aute. Na tejto piesni som po hudobnej aj textovej stránke najviac spolupracoval s naším basákom Tomášom Durkáčom.

Vymysleli ste to teda priamo v aute?

- Celý text nie, v aute sa vymyslel hlavný motív. Potom sme dorobili zvyšok.

Obchádzku ste zaradili na 2CD Vajco a hneď po vydaní sa stala najväčším hitom z tohto albumu. Prekvapilo vás to?

- Od začiatku som očakával, že táto pesnička zarezonuje. Hlavne kvôli téme, ktorá je síce lokálna, ale vie sa s ňou stotožniť veľa ľudí na Slovensku. Možno by nespievali obchádzam už Prešov, ale obchádzam už Strečno alebo obchádzam už Ružomberok. Ľudia na celom Slovensku reagujú na túto pesničku kladne, spievajú ju a berú ju za svoju. Zaujímavé je, že je to prvá pieseň, ktorú som sa reálne snažil poslať do komplet všetkých rádií. Prvý a poslednýkrát (smiech). Veril som jej. Z verejnoprávneho rádia nám napríklad odpísali, že táto pieseň je príliš lokálna na to, aby ju hrávali. Môj názor je, že síce je napísaná lokálne, ale dosah má globálny. Presne to hovoríme o sebe, že sme kapela lokálneho významu s globálnym dosahom. Rádiá nie sú dôležité, dôležité je, že sa táto slovenská autorská pieseň páči ľuďom.

Na to sme sa práve chceli opýtať. Hráte po celom Slovensku a Obchádzka je súčasťou každého koncertu. Čiže nie je to lokálna vec.

- Ani náhodou. Dokonca posledné sezóny sme hrávali viac na strednom a západnom Slovensku ako na východe, takže viac znela naživo ďaleko od Prešova.

Okrem tej kritiky z rozhlasu, stretli ste sa aj s nejakou inou na túto pieseň?

- To nebola kritika, ale odôvodnenie, prečo to nebudú hrať. Osobne si myslím, že to skôr nemohli hrať preto, že tam spomínam jeden sľub istého pána politika, že do 2010 bude postavená diaľnica z Košíc do Bratislavy. Takže skôr sa asi chceli vyhnúť kontroverznosti tejto časti textu. Neviem či je kontroverzná, istotne je ale pravdivá (smiech).

Jasné, ale stretli ste sa s kritikou tejto piesne, že načo takéto témy a koho to zaujíma? Neboli také ohlasy?

- Veľmi málo, ani si nepamätám na nejaký výrazný. Ja tvrdím, že je to akási občianska pieseň. Nahlas v piesni sme pomenovali veci, ktoré ľudí trápia, a stali sme sa takou ich hlasnou trúbou.
A trúbime túto správu po celom Slovensku. Teším sa, že už je dostavaná aspoň táto časť obchvatu. Mohlo by sa zdať, že pieseň splnila svoju úlohu a je načase ju odložiť. Tiež si ale povedzme, že to nie je všetko, čo by okolo Prešova malo byť dostavané. Kritický je severný obchvat, z ktorého sa tá najkľúčovejšia časť ešte ani nezačala stavať. A v tomto máme ambivalentné pocity. Tešíme sa, lebo stále môžeme tú pesničku v plnej kráse hrať, ale radšej by sme boli, keby sme otvárali aj kompletnú severnú časť. Ale netreba mať veľké oči a tak sa Heľenine oči obrovsko tešia na otvorenie tohto prvého úseku diaľnice a obchvatu. Juchú, juchú, už nie iba v duchu.

Okrem hrania na obchvate a kamióne čo máte nové?

- Ukončili sme letnú sezónu, ktorá bola o dosť lepšia ako rok predtým. Máme nahraný celý nový album, už sa mixuje. Materiálu máme dostatok aj na viac albumov. Uvidíme, čo ešte vyparatíme.

Ešte raz zdroj: https://tlacovespravy.sme.sk/c/22770571/helenine-oci-zahraju-hit-o-obchvate-presovcanom-z-kamiona.html

Tlačová správa o obvchate: https://tlacovespravy.sme.sk/c/22770382/nds-otvara-novy-usek-dialnice-d1-zapadny-obchvat-presova.html

Niečo z archívu: https://www.frenky.sk/?c=12&id=304
https://www.frenky.sk/clanok/490/helenine_oci-neostavaju_v_jednom_style.html
https://www.frenky.sk/clanok/457/helenine_oci-aj_z_folku_nam_vyjde_metal.html

 
24.10.2023 | Pridal: Michal Frank | Rozhovory | čítané: 717 krát