frenky.sk

https://frenky.sk/clanok/1339/herecka_ivet_tomaskova_so_svojim_projektom_som_idealista_nadchla_statisice_ludi.html

Herečka Ivet Tomášková so svojím projektom Som idealista nadchla státisíce ľudí

Predávala parfumy od dverí k dverám, odišla z gymnázia. Dnes je hviezdou internetu...

Ivet Tomášková
Ivet Tomášková
V júli 2019 som spravil do Korzára rozhovor s Ivet Tomáškovou. Origináln nájdete tu: https://kosice.korzar.sme.sk/c/22164197/som-idealista-nadchol-statisice-ludi-je-za-nim-herecka-ivet-tomaskova.html
Podporiť ho môžete zakúpením digitálneho predplatného.
Článok vyšiel pod názvom Som idealista nadchol státisíce ľudí. Je za ním herečka.
Tu je jeho demoverzia, príjemné čítanie.

Pochádza z Prešova, kde má stále svoje aktivity, žije v Košiciach. Vyštudovala herectvo, ktorému sa aj venujem, no zároveň v sebe objavila podnikateľského ducha. Svojím projektom Som idealista nadchla státisíce ľudí. Mnohí z jej followerov ani netušia, že práve Ivet Tomášková, s ktorou sme sa zhovárali, stojí za týmto projektom, ktorý sa zo sociálnych sietí už presunul aj na pulty kníhkupectiev.

Ivet Tomášková je mladá a úspešná herečka a podnikateľka. Porozprávala nielen o tom, ako ide toto spojenie dokopy, ako vznikol #somidealista, prečo odišla z gymnázia, ako jej funguje vzťah na diaľku a prečo chce žiť na Bali.

Začnime in medias res. Ako vznikol nápad na #somidealista?
„Niekoľko rokov som bola social media manager pre niekoľko firiem. V rámci tých technických vecí online sveta som teda bola celkom zručná a vedela som, čo asi funguje a čo nie. A druhá stránka, ktorá sa s tým spojila, bola tá, že som rada sledovala citáty na internete. Dokonca sa mi často stalo, že keď som sa cítila zle a potrebovala som si to odfiltrovať, alebo sa utešiť či motivovať, tak boli konkrétne anglické stránky, ktoré mi pomáhali. Už len tým, že som si prečítala nejaké citáty. Nálada išla vyššie. Túžila som tieto citáty, myšlienky podávať ďalej. Povedala som, že urobím taký experiment, že vytvorím stránku, kde sa nebude nič predávať, nebude tam žiadna snaha o marketingové výsledky, iba sa tam zdieľajú krásne myšlienky. Nič viac. Tak to vzniklo.“
Len ono to veľmi „nevyšlo“, lebo sa stránka sa stala taká obľúbená, že dnes z nej vychádzajú aj knihy, ktoré sa stali bestsellermi. Ako došlo k prerodu z hobby stránky na úspešný podnikateľský projekt?
„Bola to tak trochu náhoda. Mám kamaráta Michala Hrehuša, ktorého firma vyrába rôzne motivačné produkty, diáre, kalendáre a podobne a majú aj knižôčky citátov. Raz išli urobiť dotlač svojej knihy citátov, ale chýbalo im tisíc kusov, aby dostali lepšiu cenu v tlačiarni. Tak mi zavolal, že potrebujú niečo vytlačiť a či by som nechcela pre fanúšikov stránky vytvoriť tisíc kusov kníh citátov. Dala som ju teda dokopy a tých tisíc kusov sa predalo za prvé dva dni. Na začiatku sme to dali von s malou dušičkou.“
Koľko je teda tých kníh? Všimli sme si v obchode jednu veľkú a dve malé…
„Áno. Dve maličké, len s citátmi a jedna väčšia, najnovšia, kde je aj viac obsahu. Citáty, aj moje texty, najčastejšie odpovede z instagramu a facebooku, kde dávam svoje postrehy.“
Chystáte ďalšie?
„Teraz toho vyjde viac. Vyjde jedna čisto elektronická kniha iba o vzťahoch. V nej nebudú citáty. Bude tam vyslovene môj pohľad na vzťahy ako aké, lebo vnímam, že toto je jedna z najpálčivejších tém môjho publika. Práve teraz vyšla tretia kniha povzbudivých citátov Myslí pozitívne. A pripravila som aj pár ďalších produktov ako eko tašky s pozitívnymi nápismi, školské potreby a podobne.“

Prechod z instagramového prostredia do fyzickej podoby knihy bol aký? Rozšírilo sa vaše publikum?
„Nemyslím si, že by vydanie kníh rozšírilo publikum na sociálnych sieťach. Skôr si myslím, že to publikum na sociálnych sieťach, ktoré milovalo tú značku, dostalo niečo navyše.“
Vy ste ale vyštudovaná herečka. Momentálne sa herectvu venujete, nevenujete?
„Herectvu vďačím za to, že ma naučilo inak sa pozerať na svet. Aj vďaka štúdiu herectva a umenia ako takého som vybudovala tú značku, lebo je dosť o ľudských pocitoch, emóciách, svojim spôsobom o umení. Čiže to štúdium nebolo len o herectve a vystupovaní. Venujem sa mu tak, že občas si niečo zahrám v rámci školských projektov a ešte chodím na hodiny spevu.“
Chcete byť herečkou? Alebo speváčkou?
„Ani nie. Chcela by som ešte vyskúšať štúdium réžie a scenáristiky, lebo cítim, že by ma to bavilo. Zatiaľ som to naostro neskúšala.“
Momentálne sa venujete podnikaniu. Živí vás tento vlastný projekt? Či robíte aj iné veci?
„V podstate áno. Na sociálnych sieťach som robila tri roky, mala som veľa klientov. Postupne, ako sa tento môj projekt rozširoval, som od nich upúšťala a teraz už sa venujem iba tomu môjmu projektu, ktorý ma aj živí.“
To znie super. Ste teda naozaj idealista?
„Asi hej. No to neznamená, že v niektorých veciach, vo vzťahoch či v podnikaní, mám pri každom nápade hneď veľké oči. Snažím sa uvažovať pozitívne, ale triezvo.“
Idealistka, čo nelieta v oblakoch? Ako by ste sa teda charakterizovali?
„Do istej miery treba lietať v oblakoch a snažiť sa vytvoriť niečo, čo tu ešte nie je. Keby sme stále iba opakovali, čo už tu je, tak nikdy nič nové nevznikne. Treba snívať, no keď tie nápady pretavujeme do praxe, treba stáť nohami na zemi.“
Ľudia poznajú značku #somidealista, ale nie vždy vedia, kto je za ňou. Skúsme vás predstaviť. Chodili ste na ZŠ Šmeralova v Prešove medzi nadané deti, potom na „dolné“ gymnázium, kde sa vám vraj nepáčilo a po roku ste to vzdali… Ako to bolo?
„Som zo Sekčova a cez celé mesto som dochádzala na Sídlisko III na tú Šmeralku. Veľmi sa mi tam páčilo, základná škola bola úžasné životné obdobie. Potom som jeden rok chodila na gymnázium. Som typ človeka, že keď niečo robím, musí to byť dokonalé, takže som potrebovala mať zo všetkého čisté jednotky. Na gymnáziu som bola jednotkárka, no nebavilo ma to. A to ma vnútorne vyčerpávalo a ruinovalo.“
Nerozumieme. Chceli ste byť čistou jednotkárkou a ste aj boli. Kde bol problém?
„Problém bol v tom, že ma to nebavilo.“
Škola je ale len jedna časť života stredoškoláka. Mladí majú svoje záujmy, kadejaké. A tú školu vždy nejako urobili, hoci nemusela byť hlavnou náplňou ich života. Vy ste nevenovali iným veciam na škole?
„Ale áno, už vtedy som chodila na herectvo a ešte som od dverí k dverám predávala parfumy, čiže tam bol prvý náznak podnikania. Za mňa škola alebo práca, teda niečo, kde trávite osem hodín denne, je obrovská časová položka na to, aby ma to nebavilo. Malo by to niekam viesť, v súlade s talentom, cieľmi, víziou.“
Presviedčali vás, aby ste na škole zostali, však? Či ani nie?
„Niektorí ľudia z môjho okolia to nechápali. Bola som veľký introvert a zrazu som chcela ísť študovať herectvo. Nešlo im to do hlavy. Je pravda, že som to zabalila po roku, ale ja som vedela už po prvom týždni, že tam viac ako rok nevydržím. Odišla som na konzervatórium, kde som po prvom týždni mala pocit, akoby zo mňa spadlo desať balvanov.“
Našli ste sa teda v umeleckom svete.
„Áno. Mala som pocit, že som prišla domov.“
Čo bolo ďalej?
„Prvé dva roky som sa dosť zameriavala na tú školu. Zhruba v treťom ročníku, keď som mala sedemnásť, osemnásť som sa začala sústrediť aj na podnikateľskú oblasť mimo školy. Asi som mala v sebe, že chcem niečo vybudovať, dokázať si, že napriek veku si viem na seba zarobiť. Cez umenie som nevidela rýchlu cestu, takže som sa zaujímala o podnikanie. Začala som chodiť na rôzne stretnutia podnikateľov, konferencie, dokonca som jednu sama zorganizovala. Získala som zaujímavé kontakty, naučila sa podnikateľské zručnosti, a tak to celé vzniklo. V devätnástich som začala robila dvojdňový festival osobného rozvoja pred podnikateľov, so zaujímavými spíkrami, už má za sebou piaty ročník.“
Ako ste sa dostali ku klientom, ktorým ste spravovali sociálne siete?
„Keď som robila prvý ročník festivalu, tak som mala viac odvahy ako múdrosti a hodila som sa do vody. Lístky som nevedela inak predať, len cez to, čo som poznala, a to bol facebook. Potrebovala som predať aspoň sto lístkov na to, aby sa tá konferencia vôbec mohla konať a nebola v strate.“
A? Podarilo sa?
„Trochu v strate bola, ale nič dramatické, nejakých 500 – 700 eur. No bola som vtedy študentka bez príjmu, takže som si to pekne išla v lete odpracovať do Anglicka. No naučila som sa spravovať sociálne siete a ako tu urobiť, aby si ľudia vďaka nim aj niečo kúpili. Na to nadväzovalo to, že jeden kamarát potreboval človeka na sociálne siete, vedel o mne, že som toto dokázala, tak som mala prvého klienta. Veľa práce za málo peňazí, ale to je pochopiteľné. Jemu sa to páčilo, dohodil ma ďalšiemu klientovi a takto sa to šírilo ďalej.“
Ešte nejakých máte?
„Už nie. S posledným sme ukončili spoluprácu v januári.“
Čo sa týka kumštu, chystáte niečo? Aký je u vás pomer podnikania a divadla?
„80 podnikanie ku 20 umenie. Doteraz to bolo pol na pol, ale začala som sa viac sústrediť na podnikanie. Som idealista má veľký potenciál, je ešte mnoho vecí, kam sa dá ďalej posunúť. Vidím to aj tak, že by som sa mohla presunúť do zahraničia.“

Kde by ste chceli žiť v zahraničí?
„Dvakrát som bola na Bali, kde sa mi veľmi páčilo. Mám tam aj kamarátov, je to také miesto pre mňa, že by som sa tam rada vrátila.“

Ako freelancerka?
„Áno, je to presne také freelancerské miesto. Chodia tam digitálni nomádi. No priateľa mám v Londýne, takže aj tam sa určite zastavím.“

Funguje vzťah na diaľku?
„Funguje. Keď sa nájde ten správny človek, tak sa postaráte o to, aby to fungovalo bez ohľadu na okolnosti.“

Facebook je plný hejtov a #somidealista je na hrane totálneho pozitivizmu. Myslíte, že aj preto môže mať taký úspech? Že ľudia chceli dostať už aj nejakú dávku pozitívnej energie, nielen všetkého toho negativizmu, ktorý zaplavil internetový priestor?
„Je to zvláštne, lebo ja tú negativitu nevnímam, lebo som nastavená tak, že vyhľadávam to pozitívne. Aj ten facebook sa dá tomu prispôsobiť.“
Ale ste si vedomá, že existujú negatívne veci na sociálnych sieťach.
„Jasné. Som rada, že môžem prostredníctvom týchto mojich kanálov umožniť ľuďom zamerať sa na niečo pozitívne.“

VIZITKA
Ivet Tomášková
(pôvodne Iveta, ale každý ju volá Ivet)
Vek: 24
Rodisko: Prešov
Bydlisko: Košice
Vyštudovala Súkromné konzervatórium Dezidera Kardoša v Prešove.
Na tejto škole stále študuje spev.
Prvá zmienka v médiách: Korzár o Hug Day (Deň objatí) 2012
Počet followerov #som idealista: Instagram vyše 170-tisíc, Facebook vyše 182-tisíc
Obľúbený citát: „Tvojou konkurenciou nie sú druhí ľudia. Tvojou konkurenciou je tvoja prokrastinácia. Tvoje ego. Nezdravé jedlo, ktoré ješ, vzdelanie, ktoré odkladáš. Negativita, ktorou sa obklopuješ a nedostatok kreativity. Nesnaž sa vyhrať nad ostatnými. Snaž sa vyhrať nad týmto všetkým.“ Neznámy autor

 
19.11.2020 | Pridal: Michal Frank | Rozhovory | čítané: 2888 krát